.

Czarny terier rosyjski to rasa młoda, gdyż powstała dopiero po drugiej wojnie światowej. Jednak bardzo szybko i zwycięsko wchodzi do międzynarodowej kynologii. Jest to pies wysoko ceniony u zawodowych treserów jako pojętny i utalentowany pies służbowy i roboczy (znakomicie sprawdza się jako osobisty „ochroniarz”), jest jednocześnie pięknym psem wystawowym, a także wspaniałym przyjacielem rodziny i towarzyszem zabaw.

Krzyżowanie ras, które miało miejsce w Centralnej Szkole Psów Służbowych ZSRR doprowadziło do powstania grupy rasowej. Przy krzyżowaniu sznaucera i airedale teriera, sznaucera i rottweilera, sznaucera i moskiewskiego wodołaza rodziły się osobniki o czarnym kolorze, z grubą półdługą sierścią, ale różniące się typem i szczegółami anatomii. W pracy z grupą rasową do krzyżówek wykorzystywano suki różnych ras zjednym psem, sznaucerem Royem. Można śmiało powiedzieć, że był on praojcem rasy czarny terier rosyjski. W celu otrzymania należytego potomstwa stosowano bliskie inbredy, tworzono linie i grupy genealogiczne. W wyniku bliskich inbredów często rodziły się szczenięta wadliwe, z rozszczepami, różne w typie konstrukcyjnym, z wadliwymi zgryzami. Pojawiły się szczenięta czarne podpalane, czaprakowe, płowe, czarne z białymi plamami na piersi, podbródku i kończynach. Wszystkie psy nieodpowiadające standardowi zostały wyłączone z hodowli. W wyniku ostrej selekcji udało się wreszcie otrzymać pogłowie dokładnie przekazujące potomstwu wymagane cechy eksterierowe i użytkowe, szczegółowo określone już w tym czasie we wzorcu rasy.

 

Pierwszy oficjalny standard rasy został zatwierdzony przez Mini­sterstwo Leśnictwa i Rolnictwa ZSRR 13 maja 1981 roku.

 

 W 1984 roku na Międzynarodowym Zgromadzeniu w Meksyku rasa została uznana przez FC1 i standard czarnego teriera rosyjskiego został zatwierdzony przez Międzynarodową Federację Kynologiczną pod numerem 327. W 1993 roku Federacja Hodowli Psów Służbowych Rosji przyjęła drugi wariant standardu, bardziej odpowiadający współczesnemu typowi czarnych terierów rosyjskich.

 

Czarny terier rosyjski dzisiaj to pies nie tylko obronny, ale również pies towarzysz i domowy ulubieniec. Wszelkie domysły, pogłoski i mroczne historie wymyślone w celach reklamowych, gdzie czarnego teriera nazywano psem KGB lub czworonożnym monstrum stworzonym na rozkaz Berii do łapania ludzi brzmią niesprawiedliwie i oskarżycielsko. W rzeczywistości jest to pies silny, bardzo odważny, nieufny w stosunku do obcych, ale jednocześnie obdarzony iście olimpijskim spokojem połączonym z siłą gladiatora, której nigdy nie wykorzysta przeciw swojemu panu. Absolutnie sprawdza się w każdej, nawet ekstremalnej sytuacji.

Do Polski pierwsze egzemplarze trafiły pod koniec lat osiemdziesiątych. Były to zakupione przez państwa Zofię i Andrzeja Szczepańskich PUMA, ur. 1987 roku (o. BIM II, m. GEKKA) i BOJARIN AGA, ur. 1984 roku (o. WAGIR MAK, m. DAJNA). Psy te pochodziły bezpośrednio z hodowli „Krasnąja Zwiezda”.

 

Zacytowano fragmenty z książki Sławomiry Wąsowskiej „Czarny Terrier Rosyjski”

l

 

 

 

  <bgsound src="http://pudelkiuli.republika.pl/images/whitney.mid" loop=true>